2019 Creative Writing and Artistic Expression Contest Winners

— Written By

Thank you to Amber Nead, N.C. 4-H Horse Program Volunteer, for coordinating the judging and scoring of this year’s contests. Congratulations to all the youth that submitted projects for the competitions. We were able to capture pictures of some of the items, and those are included with the results for that contest.

2019 N.C. 4-H Horse Program

Artistic Expression Contest Winners

Senior Results

Craft

First Name Last Name County Placing
Emeline Wilson Wake 1
Livvie Hill Rowan 2
Emilee Crawford Pitt 3
Madelyn Shaw Rockingham 4
Alyssa McCoy Duplin 5
Mary Elise Lindsay Wake 6
Anya Wilson Wake 7
Kyndalyn Powell Pitt 8
Summer Fleming Franklin 9
Ashlyn Gonzalves Orange 10
Image of Senior Craft Winners

2019 Senior Craft Winners 1-5

Digitally Enhanced Photography

First Name Last Name County Placing
Abigail Gant Transylvania 1
Alyssa McCoy Duplin 2
Reva Dandrow Union 3
Caroline Lucas Chatham 4
Madelyn Shaw Rockingham 5
Morgan Potter Carteret 6
Image of Abigail Gant

Senior Champion Digitally Enhanced Photography – Abigail Gant from Transylvania County

Drawing

First Name Last Name County Placing
Reagan Faulkner Nash 1
Makayla Holloman Johnston 2
Lola Knight Rockingham 3
Alyssa McCoy Duplin 4
Maya Heath Forsyth 5
Carly Marshall Orange 6
Baydn Sweatt North Carolina 7
Marina Gonzalez Orange 8
Kyndalyn Powell Pitt 9
Summer Fleming Franklin 10
Image of Reagan Faulkner

Senior Champion Drawing – Reagan Faulkner from Nash County

Painting

First Name Last Name County Placing
Olivia Hill Union 1
Lola Knight Rockingham 2
Lauren Bivins Rockingham 3
Mary Elise Lindsay Wake 4
Emeline Wilson Wake 5
Sophia Kuhl-Chimera Orange 6
Maya Heath Forsyth 7
Summer Fleming Franklin 8
Image of Olivia Hill

Senior Champion Painting – Olivia Hill from Union County

Photography

First Name Last Name County Placing
Caroline Lucas Chatham 1
Delaney Meadows Carteret 2
Shelby Mabe Cabarrus 3
Morgan Potter Carteret 4
Jordyn Mirgoli Harnett 5
Olivia Chapman Orange 6
Elena Hamilton Union 7
Savannah Lindsey Cumberland 8
Rachel Boat Orange 9
Samantha Parker Orange 10
Image of Caroline Lucas

Senior Champion Photography – Caroline Lucas from Chatham County

Poster

First Name Last Name County Placing
Summer Fleming Franklin 1
Alyssa McCoy Duplin 2
Image of Summer Fleming

Senior Champion Poster – Summer Fleming from Franklin County

Sewing

First Name Last Name County Placing
Summer Fleming Franklin 1
Image of Sewing Entries

2019 Sewing Entries

Junior Results

Craft

First Name Last Name County Placing
Jazylnn Harmon Stokes 1
Madi Blanton Pitt 2
Faith Foyles Duplin 3
Abby Ragan Cabarrus 4
Charlize Colon Union 5
Shylee Brooks Randolph 6
Faith Waelz Gaston 7
Adam Matejko Rockingham 8
Peyton Blanton Pitt 9
Emily Arriaga Orange 10
Image of Junior Crafts

2019 Junior Crafts 1-5 place

Sewing

First Name Last Name County Placing
Annalise Vitrano Wake 1
Faith Foyles Duplin 2
Claire Radler Cumberland 3
Madison Lower Cabarrus 4
Jazylnn Harmon Stokes 5
Shylee Brooks Randolph 6
Image of Sewing Entries

2019 Sewing Entries

Poster

First Name Last Name County Placing
Faith Waelz Gaston 1
Shylee Brooks Randolph 2
Nikki Ragland Lee 3
Olivia Sarah Fiedler Duplin 4
Faith Foyles Duplin 5
Image of Faith Waelz

Junior Champion Poster – Faith Waelz from Gaston County

Drawing

First Name Last Name County Placing
Abby Ragan Cabarrus 1
Carly Williams Orange 2
Miranda Ellington Harnett 3
Faith Foyles Duplin 4
Nikki Ragland Lee 5
Ellie O’Connell Union 6
Claire Radler North Carolina 7
Hyla Mullen Perquimans 8
Abigail Dowell Stokes 9
Image of Abby Ragan

Junior Drawing Champion – Abby Ragan from Cabarrus County

Painting

First Name Last Name County Placing
Megan Petty Wake 1
Miranda Ellington Harnett 2
Nikki Ragland Lee 3
Charlize Colon Union 4
Marlie Simmons Pasquotank 5
Ellie O’Connell Union 6
Faith Waelz Gaston 7
Brooke Robinson Cabarrus 8
Madison Lower Cabarrus 9
Casandra White Cabarrus 10
Image of Megan Petty

Junior Champion Painting – Megan Petty from Wake County

Photography

First Name Last Name County Placing
Tatum Naumann Union 1
Carly Williams Orange 2
Casandra White Cabarrus 3
Brooke Robinson Cabarrus 4
Maclaine Dietz Rowan 5
Madison Lower Cabarrus 6
Casey Arriaga Orange 7
Emily Arriaga Orange 8
Claire Radler Cumberland 9
Caroline Bryant Pitt 10
Image of Tatum Naumann

Junior Champion Photography – Tatum Naumann from Union County

Digitally Enhanced Photography

First Name Last Name County Placing
Madison Lower Cabarrus 1
Abby Ragan Cabarrus 2
Faith Waelz Gaston 3
Claire Fischer Cabarrus 4
Olivia Sarah Fiedler Duplin 5
Faith Foyles Duplin 6
Michaela Conn Stokes 7

Cloverbud Participants

Craft

First Name Last Name County
Josie Cobb Rockingham
Ava Grace Tharrington Nash

Sewing

First Name Last Name County
Ella Rose Root Moore

Drawing

First Name Last Name County
Leah Grove Nash
Reagan Shelton Forsyth
Image of Cloverbud Entries

Cloverbud Entries

Painting

First Name Last Name County
Ansley Carlon Harnett
Ava Brooke Bailey Harnett
Mallory Morgan Harnett
Reagan Shelton Forsyth
Tootie McCauley Cumberland

Photography

First Name Last Name County
Reagan Shelton Forsyth
Sarah Dowell Stokes
Taybryn Dietz Rowan

Creative Writing Contest Winners

Senior Results

Poetry

First Name Last Name County Placing
Delaney Meadows Carteret 1

Essay

First Name Last Name County Placing
Olivia Mullen Perquimans 1

Junior Results

Poetry

First Name Last Name County Placing
Saona Wilcox Alamance 1
Faith Foyles Duplin 2
Anna Grace Aikman Stanly 3
First Name Last Name County Placing
Delia Moulton Rockingham 1
First Name Last Name County Placing
Saona Wilcox Alamance 1
Ellie O’Connell Union 2
Faith Foyles Duplin 3
Brooke Robinson Cabarrus 4
Zoie Sitton Union 5